Automatyzacja i robotyzacja w MŚP
Cel Finansowania - Kompleksowe wsparcie MŚP w procesie transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 poprzez automatyzację i robotyzację procesów.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości planuje ogłoszenie konkursu „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP” w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej. Jest to start nowej perspektywy dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących swoją działalność gospodarczą na terytorium Polski Wschodniej.
Nabór wniosków: 01.08.2024 r. - 26.09.2024 r.
Kto może uzyskać wsparcie?
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski Wschodniej tj. województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego (z wyłączeniem m. st. Warszawa oraz powiatów: grodziski, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński).
Na co można wykorzystać dofinansowanie?
- przeprowadzenie audytu technologicznego i stworzenie planu transformacji przedsiębiorstwa w kierunku przemysłu 4.0.
- inwestycje w zakup automatów, robotów, maszyn, urządzeń oraz oprogramowania.
- wsparcie w procesie instalacji i wdrożenia nowych aktywów, obejmujące szkolenia i doradztwo.
Poziom dofinansowania
- Maksymalna wartość dofinansowania projektu: 3 mln PLN.
- Maksymalna wartość dofinansowania na koszty związane z przeprowadzeniem audytu technologicznego/diagnozy dojrzałości cyfrowej oraz opracowanie mapy drogowej: 70 000 PLN
- Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych w projekcie: 200 000 PLN
- Dla usług doradczych intensywność wsparcia wyniesie maksymalnie do 85% kosztów netto (pomoc de minimis). Dla kosztów inwestycyjnych intensywność wsparcia obliczana będzie zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027 i wyniesie maksymalnie do 70% kosztów netto.
Preferencje
- przedsiębiorstwa produkcyjne
- nabycie i wdrożenie robota przemysłowego lub autonomicznego robota usługowego
- wdrożenie automatyzacji lub robotyzacji procesu produkcji w ramach co najmniej dwóch etapów produkcji (technologiczny, magazynowy, transport wewnętrzny, kontrola jakości, pakowanie)
- wdrożenie innowacji produktowej (co najmniej w skali przedsiębiorstwa)
- dostosowanie miejsc pracy do indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami
- wpływ na zieloną i zrównoważoną gospodarkę (np. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, zmniejszenie energochłonności, wykorzystanie materiałów z recyklingu, OZE)
Argo Navi – pomoc w uzyskaniu dotacji
Misją Argo Navi jest pomoc przedsiębiorstwom w uzyskaniu funduszy z dotacji UE. Argo Navi za cel postawiło sobie rozwój mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm. To w nich drzemie największy potencjał, który warto wykorzystać, zyskując dotacje dla firm.